Kredi Yapılandırma 2019

Kredi Yapılandırma 2019

7 Ağustos 2019 0 Yazar: Kredi-Kartim.com

Krediler ve kredi kartları hemen herkesin kullanımındadır. Ancak; kredi borcu ve kredi kartı borçlarının geri ödemelerinde pek çok sıkıntılar yaşanabilmektedir. Taksit miktarları, kişileri zaman zaman zorlayabiliyor. Böyle durumlarda kredi yapılandırma en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Kredi yapılandırma için kişilerin konu hakkında detaylı bilgiler edinmesi gerekir. Son derece dikkat isteyen bir işlemdir. Doğru zamanda ve doğru şekilde kredi yapılandırmaya gidilmesi büyük önem taşır.


Kredi Yapılandırma Nedir?


Basit tanımıyla; mevcut kredi borcunun güncel yapılandırma faiz oranıyla yeniden hesaplanarak vadenin uzaması anlamına gelir. Kredi yapılandırma yapılan kredinin vade süresi uzayacağı için aylık taksit tutarı da buna bağlı olarak düşer. Bu durum kredi kullanan kişiler için avantaj sağlar.


Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?


Kredi yapılandırma iki farklı yöntemle gerçekleşmektedir.


1.Yöntem: Faiz oranları düştüğü zaman mevcut kredinin faiz oranını düşürmek için yapacağı yapılandırmadır. Bu yöntemde; banka kredisi peşin olarak kapanmış gösterilir. Yeni faiz oranları üzerinden yeniden hesaplama yapılır ve kredi yeniden vadelenir.


2.Yöntem: Ödemekte zorlanılan kredi borçlarının düzene girebilmesi için kişinin yapılması için başvurduğu yapılandırmadır. Bu kredi yapılandırma yönteminde ise kişi gelir durumunu gösteren belgeler ile bankaya başvuruda bulunur. Bankanın ilgili birimi, verilen belgelere ve kişinin kredi notuna göre bir değerlendirme yapar. Kredi yapılandırma 2019 başvurusu olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanabilir.


Kredi Yapılandırmasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kredi yapılandırmasında en önemli konu yapılandırma önce ve sonrasında kar zarar hesabı yapmaktır. Zira kredi yapılandırma 2019 işlemi her zaman kişi için avantaj anlamına gelmez. Yapılandırmanın doğru bir zaman diliminde yapılması gerekir. Yapılandırma yapacak kişi, ödenecek toplam miktar üzerinden yeni faiz oranıyla aylık taksitlerini hesaplamalıdır. Doğru bir sonuç elde etmek için faiz oranının yanı sıra; ortaya çıkabilecek toplam maliyet ve diğer masraflarında hesaplanması gerekir.

Bankaların kredi yapılandırmasında alınmış olan krediyi kapattıkları için %0.20 oranında komisyon aldıkları da yapılan hesaba eklenmelidir. Kredi yapılandırma başvurusunda bulunacak kişilerin en ince ayrıntılara kadar hesaplarını iyi bir şekilde yapmaları önemli. Piyasadaki faiz oranları ciddi bir şekilde düştüğünde ve hesaplamalarda karlı çıkılıyorsa doğru bir zaman demektir. Kişi, böyle zaman dilimlerinde doğru bir kredi yapılandırma 2019 başvurusu yapmış olur.


Ne Zaman Kredi Yapılandırma Yapılmalıdır?


Kredi yapılandırmanın ne zaman yapılması gerektiği krediyi çeken kişinin durumuna bağlıdır. Kişi, eğer borcunu ödemeyecek bir duruma geldiyse bu durumlarda yapılandırma yapılması doğru olur. Kişinin, kredisi için ödeyeceği aylık miktar, bütçeyi zorlamaya başladığında ve aylık gelir taksit miktarına yeterli olmadığında yapılandırma yapılmalıdır. Bu noktada; kredi çeken kişinin kredi yapılandırmada faiz oranının güncel olan faiz oranından farklı olacağını bilmesi gerekir. Bu nedenle; kişinin bu farklılığa göre hesaplamalar yapması gerekir.


Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılanır?


Kredi kartının borçlarını ödemekte zorluk çekenler için kredi kartı borcu yapılandırması yapılmaktadır. Bu yapılandırmadan yararlanılması için kişinin mevcut kart borçlarının takibe düşmemiş olması gerekir. Eğer mevcut kart borçları takibe düştüyse kredi kartı borcu yapılandırılamaz. Takibe girmemiş kredi kartı yapılandırmalarında 72 aya kadar vade uygulanabilmektedir. 72 ay bir bankanın yapacağı maksimum taksit miktarıdır. Banka isterse 12 ya da 24 ay taksitlendirme de yapabilir.

Kredi kartı borcu kapatmanın bir yolu daha bulunmaktadır. O da kredi kartı borcu için kredi kullanmaktır. Kredi kullanıp kredi kartı borcu kapatmayı isteyen müşteriler için maksimum 48 ay vade sunulmaktadır. Burada önemli olan kredi kartı sahibinin vereceği karardır. Hangi yöntem karlı ise o yöntem üzerinden çözüme ulaşılabilir.


Kredi Yapılandırmak Hesaplaması Nasıl Yapılmalıdır?


Güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden kredi yapılandırma 2019 hesaplaması yapılmaktadır. Yapılandırma için başvurulduğunda var olan banka kredisi kapatılır. Kredi yapılandırmasında bir anlamda, kişiye yeni faiz oranı üzerinden yeniden kredi verilir. Var olan kredinin kapanma işlemlerinden dolayı bir erken kapama cezası da uygulanabilmektedir.